Rady a zajímavosti

Kojení – základ zdraví pro celý život

Kojení je přirozený způsob výživy, optimální pro vývoj dítěte. Kojením vzniká těsný citový vztah mezi matkou a dítětem, blahodárný pro jeho celkový tělesný a duševní vývoj.
číst celý článek

Očkování u dětí

V boji proti infekčním nemocem má očkování (nebo také vakcinace) zásadní význam. Tvorbou ochranných protilátek pomáhá infekcím předcházet. Na území České republiky má očkování dlouholetou tradici a přispělo nesporně k významnému snížení výskytu řady infekcí, u některých dokonce k jejich vyloučení.
číst celý článek

Novorozenecký laboratorní screening

Screening je vyhledávání určitých chorob. Cílem je choroby najít a léčit dříve, než se projeví a způsobí novorozenci nevratné poškození zdraví. Novorozenecký laboratorní screening se provádí zkoumáním (analyzováním) kapky krve odebrané z patičky.
číst celý článek

Preventivní prohlídky u dětí a dorostu

Než dítě dosáhne 19 let, měl by ho jeho ošetřující lékař preventivně vyšetřit celkem devatenáctkrát. Kontroly dětí však nejsou rozloženy rovnoměrně. Nejsledovanější jsou novorozenci a kojenci.
číst celý článek

Výživa v kojeneckém věku

V žádném jiném věkovém období se výživa nemění tak významně jako během prvního roku života dítěte. První rok života dítěte lze z pohledu výživy rozdělit na tři období, která postupně do sebe přecházejí a každé z nich trvá přibližně 4–6 měsíců.
číst celý článek

Zvýšená teplota a horečka u dětí

Tělesnou teplotu měříme nejčastěji v podpaží digitálním teploměrem. Rtuťové teploměry se nedoporučují pro riziko jejich poškození a možnou kontaminaci rtutí. K dostání jsou také bezkontaktní teploměry, ale ty bývají nepřesné. U malých dětí je běžné měření teploty v konečníku.
číst celý článek

O řeči Vašeho dítěte

Následující informace by Vás měly seznámit se základními mezníky ve vývoji řeči dítěte, abyste sami mohli sledovat jeho správný vývoj.
číst celý článek

Neohrožujte své děti tabákovým kouřem

V cigaretovém kouři je více než 5 000 různých látek, z nichž jsou řádově stovky jedovaté a desítky vyvolávají nádory. Ty při vdechování kouře pronikají do těla a mohou způsobit závažná onemocnění. Nejcitlivější k těmto jedovatým látkám jsou těhotné ženy a malé děti.
číst celý článek

Pomozte vašemu dítěti odmítat alkohol a drogy

Přečtěte si těchto deset jednoduchých pravidel, které mohou být nápomocné v tom, aby vaše dítě snadno odmítlo nabízený alkohol nebo drogy.
číst celý článek

Práva dítěte, ochrana dětí před týráním

Před více jak 25 lety složili zástupci většiny zemí světa slib všem dětem, že budou prosazovat a chránit jejich práva. Vznikla tak Úmluva o právech dítěte, která vyjmenovává všechno důležité, co mladé generace potřebují ke svému správnému vývoji, růstu a zapojení do společnosti. Úmluva o právech dítěte se vztahuje na všechny děti bez ohledu na to, kde se narodily, jakou mají barvu pleti či vyznání.
číst celý článek

Péče o chrup a dutinu ústní dítěte

Péče o chrup a dutinu ústní dítěte má za hlavní cíl zamezit vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Pravidelná, pečlivá a pro dítě příjemná péče o hygienu dutiny ústní ze strany rodičů je základem všech preventivních opatření a slouží k vybudování správných hygienických návyků. Výběr zubních kartáčků, zubních past a volba vhodné techniky čištění chrupu závisí na věku dítěte, a proto je třeba dbát na rady zubního lékaře.
číst celý článek

Hodnocení růstu dítěte

Hodnocení růstu dítěte je součástí každé preventivní prohlídky. V článku se dozvíte, co všechno se má sledovat a jak se můžete zapojit i Vy.
číst celý článek

Další informace o vakcínách a očkování

Naleznete na stránkách Státního zdravotního ústavu.
číst celý článek

Češi denně snědí 26 kostek cukru. Zabíjí je to

Článek naleznete na stránkách denik.cz, dotyk.cz
číst celý článek

Výskyt onemocnění v ČR v období před a po zavedení pravidelného očkování.

Zdroj: Státní zdravotní ústav 2018
číst celý článek

Prevence úrazů

Národní koordinační centrum prevence úrazů, násílí a podpory bezpečnosti pro děti Fakultní nemocnice v Motole
číst celý článek