Neohrožujte své děti tabákovým kouřem

V cigaretovém kouři je více než 5 000 různých látek, z nichž jsou řádově stovky jedovaté a desítky vyvolávají nádory. Ty při vdechování kouře pronikají do těla a mohou způsobit závažná onemocnění. Nejcitlivější k těmto jedovatým látkám jsou těhotné ženy a malé děti.

tabákový kouř

Děti kuřaček se častěji rodí dříve a s nižší porodní hmotností a jsou tedy zranitelnější.

Plánování těhotenství, samotné těhotenství či narození malého dítěte je pro rodiče tou nejvhodnější dobou, aby přestali kouřit.

U těhotných kuřaček chemické látky pronikají také do krve plodu a dítě tak pasivně kouří již před narozením. Děti kuřaček se častěji rodí dříve a s nižší porodní hmotností, jsou tedy zranitelnější.

Děti kouřících rodičů jsou častěji nemocné, trpí záněty dolních cest dýchacích (např. bronchitida), mají častěji než děti rodičů nekuřáků astma, jsou náchylnější k zánětům středního ucha. Leukémie a zhoubné nádory jsou u nich častější než u dětí z nekuřáckých rodin.Pokud přestanete kouřit, prospějete tím nejen sobě, ale hlavně svému dítěti.

Neohrožujte své děti tabákovým kouřem, nekuřte doma, v autě, ani v přítomnosti dětí venku. Nedopusťte, aby pro ně byl jedovatý tabákový kouř vůní domova nebo chvil s rodinou. Buďte svým dětem příkladem a nevychovávejte z nich další závislé kuřáky. Pokud kouříte, děti budou mít pocit, že cigareta k životu patří a časem samy začnou kouřit.


Zdroj informací použitých v článku naleznete na stránkách SZÚ.

Klíčová slova

Související články

Pomozte vašemu dítěti odmítat alkohol a drogy

Přečtěte si těchto deset jednoduchých pravidel, které mohou být nápomocné v tom, aby vaše dítě snadno odmítlo nabízený alkohol nebo drogy.
číst celý článek

Práva dítěte, ochrana dětí před týráním

Před více jak 25 lety složili zástupci většiny zemí světa slib všem dětem, že budou prosazovat a chránit jejich práva. Vznikla tak Úmluva o právech dítěte, která vyjmenovává všechno důležité, co mladé generace potřebují ke svému správnému vývoji, růstu a zapojení do společnosti. Úmluva o právech dítěte se vztahuje na všechny děti bez ohledu na to, kde se narodily, jakou mají barvu pleti či vyznání.
číst celý článek

Očkování u dětí

V boji proti infekčním nemocem má očkování (nebo také vakcinace) zásadní význam. Tvorbou ochranných protilátek pomáhá infekcím předcházet. Na území České republiky má očkování dlouholetou tradici a přispělo nesporně k významnému snížení výskytu řady infekcí, u některých dokonce k jejich vyloučení.
číst celý článek

Novorozenecký laboratorní screening

Screening je vyhledávání určitých chorob. Cílem je choroby najít a léčit dříve, než se projeví a způsobí novorozenci nevratné poškození zdraví. Novorozenecký laboratorní screening se provádí zkoumáním (analyzováním) kapky krve odebrané z patičky.
číst celý článek

Preventivní prohlídky u dětí a dorostu

Než dítě dosáhne 19 let, měl by ho jeho ošetřující lékař preventivně vyšetřit celkem devatenáctkrát. Kontroly dětí však nejsou rozloženy rovnoměrně. Nejsledovanější jsou novorozenci a kojenci.
číst celý článek