V cigaretovém kouři je více než 5 000 různých látek, z nichž jsou řádově stovky jedovaté a desítky vyvolávají nádory. Ty při vdechování kouře pronikají do těla a mohou způsobit závažná onemocnění. Nejcitlivější k těmto jedovatým látkám jsou těhotné ženy a malé děti.
Děti kuřaček se častěji rodí dříve a s nižší porodní hmotností a jsou tedy zranitelnější.
Plánování těhotenství, samotné těhotenství či narození malého dítěte je pro rodiče tou nejvhodnější dobou, aby přestali kouřit.
U těhotných kuřaček chemické látky pronikají také do krve plodu a dítě tak pasivně kouří již před narozením. Děti kuřaček se častěji rodí dříve a s nižší porodní hmotností, jsou tedy zranitelnější.
Děti kouřících rodičů jsou častěji nemocné, trpí záněty dolních cest dýchacích (např. bronchitida), mají častěji než děti rodičů nekuřáků astma, jsou náchylnější k zánětům středního ucha. Leukémie a zhoubné nádory jsou u nich častější než u dětí z nekuřáckých rodin.Pokud přestanete kouřit, prospějete tím nejen sobě, ale hlavně svému dítěti.
Neohrožujte své děti tabákovým kouřem, nekuřte doma, v autě, ani v přítomnosti dětí venku. Nedopusťte, aby pro ně byl jedovatý tabákový kouř vůní domova nebo chvil s rodinou. Buďte svým dětem příkladem a nevychovávejte z nich další závislé kuřáky. Pokud kouříte, děti budou mít pocit, že cigareta k životu patří a časem samy začnou kouřit.
Zdroj informací použitých v článku naleznete na stránkách SZÚ.